Bundesliga'nın en zor işi o

Ethereum

New member
Berlin–Bazen Hertha'nın antrenörü Bruno Labbadia kişisel duygularını açığa vuruyor. 1.FC Union ile oynanacak derbinin basın toplantısı öncesinde bu anlar yaşandı. Pandemi nedeniyle hayaletimsi bir fonun önünde prestijli şehir düellosu öncesinde hangi duyguları taşıdığını aktarma ihtiyacı duydu. “Birkaç gün önce Michael Preetz ile konuştum. Sonra bunun biraz üzücü olduğunu fark ettim. Ben Hertha'nın Olimpiyat Stadı'nda seyircisi olmayan ilk koçuyum. Bir antrenör olarak stadyumun Haberin Detaylarıını özlüyorum. Arenaya girdiğinizde sizi daha da ileri itiyor. Ancak hepimiz durumu kabul etmeli ve bununla başa çıkmalıyız” diye açıkladı koç.

Bunu yaparken aynı zamanda kolektif ruh halini de yansıtan öznel hissini ifade eder. Bu güvenilirlik yaratır. 54 yaşındaki teknik adam oyuncularına böyle davranıyor. Muhtemelen 2020 Corona yılında bu Hertha'da başka şansı yok.

Labbadia, Bundesliga teknik direktörleri arasında en zor işi yapıyor. Nisan ayında tamamen güvensiz bir takımın başına geçen dördüncü teknik direktör oldu ve öncelikle küme düşmekten kurtarıcı olması gerekiyordu. İlk karantina sırasında takım antrenmanlarının azalmasına ve oyuncularla temas yasağına rağmen bunu başardı ve tüm insani niteliklerini ve uzmanlık bilgisini kullandı. Dost canlısı, açık ve sosyal ama aynı zamanda direkt tavrıyla mavi-beyazlıları final masasında onuncu sıraya taşımakla kalmadı, aynı zamanda Köpenick'teki yerel rakiplerinin de önüne geçmeyi başardı. Buna, taraftarları fazlasıyla tatmin eden ve Labbadia'ya taraftarlardan büyük bir itibar kazandıran ikna edici 4-0 derbi galibiyetini de ekleyin.

Labbadia'nın sabrı meyvesini veriyor

İlk görevi tamamladı ama ikincisi daha çetrefilli. Yaz aylarında gelecek için yeni ve genç bir takım kurması gerekiyordu. Özellikle yatırımcı Lars Windhorst'tan gelen talepler oldukça yüksek. Hertha dokuz maçın ardından yetersiz bir sekiz puana sahip. Ancak Labbadia'nın deneyimi burada da karşılığını veriyor. Sabırlı olmaya devam ediyor. Bunu bir forvet olarak gol atamadığı zaman öğrendi. Bunu bir antrenör olarak da içselleştirdi. Teknik direktör, “Burada ikna olduğumuz bir yol izliyoruz” diyor. Farklı niteliklere sahip genç oyuncuları takıma sokması gerekiyor. Sosyal becerilerini erken yaşta öğrendi. Darmstadt yakınlarındaki Hessen köyü Schneppenhausen'de sekiz kardeşle büyüdü. Ailesi 1956'da İtalya'dan Almanya'ya geldi. Anne ve babasının evinden gelen değerler onu şekillendirdi. Sıkı çalışma ve azimle 1992'de forvet olarak milli takıma girdi.

Bir antrenör olarak aynı zamanda erdemlerini ve hücum futboluna olan sevgisini de aktarıyor. Bu onun iç pusulasıdır. Bundesliga'da yüksekleri hedefleyen Hertha BSC'den önce Leverkusen, HSV, Stuttgart ve Wolfsburg duraklarıydı. Ancak futbol hocası özlü açıklamalar yapmaktan uzaktır. Derbi öncesinde bile aklı başında olmaya devam ediyor. “Hala istikrara ihtiyaç duyduğumuz aşamadayız. Her sonuç bizi özgüven açısından daha da ileriye taşıyor” diyen Labbadia, üç puan almayı umuyor. Ne daha fazlası ne de daha azı. Çünkü atmosfer, tribünlerdeki büyük tezahüratlar, bunların hepsi ancak Corona'dan sonra tekrar yaşanacak.