Bakan Soylu’dan enteresan çıkış: Suriyelileri gönderirsek iş yeri sahipleri isyan eder

Muqe

Global Mod
Global Mod
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TGRT Haber’de Ankara Temsilcisi Ercan Gürses’in sorularını yanıtladı.

Soylu, canlı yayını, “Göç konusunda her şeyi konuşacağız… Sessiz vefatları, yapılanları siyasetleri, palavraları, dezenformasyonları, operasyon çocuklarını… Her şeyi konuşacağız…” kelamlarıyla duyurmuştu.

‘2017’DEN BU YANA SURİYELİ SAYISININ ARTMADI’

Yayında Türkiye’deki Suriyeli göçmen sayısına ve kaç Suriyelinin vatandaşlık aldığına dair bilgiler paylaşan Soylu, “Türkiye’de 3 milyon 762 bin 686 Suriyeli var. 200 bin 950 Suriyeli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu” dedi. Öte yandan Soylu, 2017’den bu yana Suriyeli sayısının artmadığını söylemiş oldu.

‘ÖNCE İŞ İNSANLARI İSYAN EDECEK’

Programda ‘göçmenlerin gönderilmesi’ konusuna da değinen Soylu’nun “İstanbul’da fabrikanda Suriyeli çalıştır, sigorta da yapma. daha sonra ‘Bu Suriyeliler ne olacak’ de. Önce iş insanları isyan edecek. Benim Çalışma Bakanlığı periyodunda iş insanları geldi. Suriyelilerin çalışması için düzenleme yapılmasını istedi” kelamları dikkat çekti.

‘BEN BU ADAMI ADAM YERİNE KOYMAM’

Göçmen zıddı çıkışlarıyla bilinen Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ ile ilgili de sert kelamlar sarf eden Soylu, “Hiç adam yerine koymam. Kabul etmem; bunun söylerseniz toplantıyı terk etmem. Ben bu adamı adam yerine ve insan yerine koymam. Bu hayvandan aşağı bir adamdır” halinde konuştu.

Bakan Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu biçimde:

“Hepimiz buralara geldik bir yerlerden. Nereden geldik? Kim nereden geldi bu coğrafyaya? İstila olacakmış; kim neyi istila yapacak ya… Biz PKK’ya, PYD’ye yaptırmadık. Yapmaya çalıştılar; Kılıçdaroğlu’nun arkadaşları yapmaya çalıştı. Belediye Liderlerinin terörist olarak belediyelerine aldıkları paydaşları yapmaya çalıştılar; yapabildiler mi?”

RAKAMLARA ‘YUH’ ÇIKIŞI

Sunucu Ercan Gürses’in, “Deniyor ki İstanbul özel bir yer; fazlaca kalabalık bir yer… İstanbul’da açıklanan sayı da çok yüksek bulundu birtakım kesitler tarafınca. 1 milyon 305 bin kayıtlı sığınmacının İstanbul’da olduğu söyleniyor…” sözlerine karşılık veren Soylu, “Yuh derim yuh … Özür diliyorum; yuh yuh… Ben bu okur müellifliği anlamakta zorlanıyorum… Ne kadar sığınmacı dediniz?” formunda yeni bir soru yöneltti. “1 milyon 305 bin…” karşılığını alan Soylu, “Yok 13 milyon sığınmacı…. 33 milyon sığınmacı… 53 milyon sığınmacı… Bu palavralardan bıktık vallahi…” dedi.

Soylu, “İstanbul’da toplam 500 bin kayıtlı Suriyeli var. 3.5 milyonun üzerinde Suriyeli muhakkak yoktur. Son 5 yılda 1,5 milyon göçmen Türkiye’den ayrıldı. Türkiye’de 3 milyon 762 bin 686 Suriyeli var. 200 bin 950 Suriyeli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu” tabirlerini kullandı.

UCUZ İŞGÜCÜ İTİRAFI

“İstanbul’da fabrikanda Suriyeli çalıştır, sigorta da yapma. daha sonra ‘Bu Suriyeliler ne olacak’ de. Evvel iş insanları isyan edecek. Benim Çalışma Bakanlığı periyodunda iş insanları geldi. Suriyelilerin çalışması için düzenleme yapılmasını istedi.”

SESSİZ İSTİLA SİNEMASINA TEPKİ

“Sessiz İstila bir edepsizliktir. Bir palavradır ve bunu ortaya koyup bunu toplumsal medya üzerinden toplumu tahrik eden ve direk hükümeti maksat alan hücum ile karşı karşıyayız. Ümit Özdağ’ın yaptığı Soros taktiğidir.”

(Sosyal medyadaki paylaşımlar hakkında) “Bunlarda ahlak denilen bir kavram var mı? Bunlar birilerinin çocukları olmuşlar, operasyon çocukları olmuşlar, Soros gibilerin çocukları olmuşlar. Bu toprakların çocukları değiller.”