“BAföG'ü geleceğe geri taşıyoruz”

Captain123

New member
Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger'in 23 Haziran 2022'de Almanya Federal Meclisi'nde yaptığı konuşma

Değerli Sayın Başkanım, Değerli Meslektaşlarım! Bir konuda hemfikirsek o da BAföG fikrinin iyi bir fikir olduğudur. Ancak gelecekteki her araç, eğer reforme edilmezse eninde sonunda eskiyecek ve artık ulaşması gereken herkese ulaşamayacaktır. Zaman değişiyor, biz de bugün BAföG'ü değiştiriyoruz.

Daha yüksek ödenekler gelecekte onu daha çekici hale getirecektir. Dijital uygulama onu daha modern hale getiriyor. Yaş sınırının yüksek olması onu daha esnek hale getiriyor. Ve ülkemizde ilerleme vaadinin bir aşamasına daha yeni hayat veriyoruz. Bugün bunun hakkında konuşuyoruz ve bunun için desteğinizi istiyorum.

BAföG'ü geleceğe taşıyor ve 21. yüzyılın gerçekliğine uyarlıyoruz. Acilen ilerlemeliyiz; Çünkü eğitim gelecek için çok önemli. Bu nedenle BAföG reformunda bu kadar hızlı hareket ettiğimiz için mutluyum. Koalisyon ortaklarına teşekkür etmek istiyorum, evime teşekkür etmek istiyorum ve aynı zamanda bu işi bu kadar çabuk hayata geçirdiği için Dışişleri Bakanım Jens Brandenburg'a da teşekkür etmek istiyorum.

BAföG, normalde engelin çok yüksek olacağı herkes için bir sıçrama tahtasıdır. Elbette herkesin kendisi atlaması gerekiyor ama herkesin bunu yapabilmesi gerekiyor. Politikadaki işimiz budur: işleri mümkün kılmak. Böylece herkes kendi eğitim yolunu özgürce seçebilir ve bu yolu bağımsız olarak takip edebilir. Mevcut finansman çok fazla insanı dışladı. Biz bu eğilimi tersine çeviriyoruz: Daha fazla BAföG, daha fazla özgürlük anlamına geliyor.

Modern dünyamızda buna yurtdışında bir yıl geçirmek, kendi konfor alanınızdan çıkmak, başka bir dilde fikir alışverişinde bulunmak, uluslararası temaslar kurmak ve diğer kültürlere dair anlayış geliştirmek dahildir. Bu değerli deneyimleri karşılayabilmek aynı zamanda eğitimde eşitlik ve fırsat eşitliği meselesidir. Bu nedenle BAföG'de yabancı finansmanı da güçlendiriyoruz. Bu, öğrenim ücretlerinin ek ücretini ve AB dışındaki bir yıllık yüksek lisans programlarının genişletilmesini etkilemektedir. Yurtdışında okumak, evde okumaktan daha fazla para nedeniyle başarısız olmamalıdır.

BAföG'deki değişikliklerin mesleki eğitim, öğrenci BAföG'si ve BAföG'nin ilerlemesi yönünde de etkisi var. Kariyer tırmanıcılarına fayda sağlar. Kendini yetiştirmek isteyen herkes bunu yapabilmelidir. Eğitim fırsatları, yolu ne olursa olsun ülkemizdeki her bireye gösterebileceğimiz saygının en yüksek şeklidir.
Bugün mesleki eğitim raporu da gündemde. Burada da hâlâ yapılacak çok şeyin olduğunu görüyoruz. Derece olması şart değil. BAföG herkesin okuması gerektiği anlamına gelmiyor, aksine herkesin okuyabilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Çıraklık yapmayı tercih edenleri bu yola başvurmaya teşvik ediyoruz. Şirketler umutsuzca genç yetenek arıyor. Bugünün stajyerleri yarının vasıflı işçileridir. Bu nedenle Eğitim ve İleri Eğitim İttifakına güvenmeye devam ediyoruz. Güvenilir bir ittifaktır.

Aynı zamanda bir “Mesleki Eğitim” mükemmellik girişimi hazırlıyoruz; Çünkü ikili eğitim sistemimiz onlarca yıldır refahımızın garantisi olmuştur ve öyle de kalmalıdır. Akademik ve mesleki eğitim bir arada yürür ve bunu toplumumuza derinlemesine taşımamız gerekiyor. Her iki sistem de eşdeğerdir, her iki sistem de doğru yeteneğe ihtiyaç duyar ve her iki sistemden de nitelikler talep edilir: usta veya usta, lisans veya kalfalık sertifikası. Ve bu iyi.

Bayanlar ve baylar, bu nedenle BAföG dahil herkesin kendi kişisel fırsatlarını değerlendirebilmesi ve bunları akılda tutabilmesi çok önemli. Pek çok insan bunu biliyor, ancak buna hakkı olan herkes bunu bilmiyor. Reforma hedef gruba özel hazırlanmış bir bilgilendirme kampanyasıyla eşlik ederek ve şunu defalarca açıklığa kavuşturarak bunu da değiştirmek istiyoruz: hesaplamaya değer. Çünkü: Eğitim hepimiz için buna değer. Tartışmayı sabırsızlıkla bekliyorum. – Çok teşekkür ederim.