Babacan’dan dikkat çeken dövize endeksli mevduat yorumu: Tarihimizin en büyük servet transferi

Muqe

Global Mod
Global Mod
DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, partisinin genel merkezinde Haftalık Kıymetlendirme Toplantısı’nda gündeme dair konuştu. Babacan, ‘Dövize endeksli mevduat’ uygulamasını ‘devleti batırma projesi’ olarak nitelendirerek Erdoğan’a seslendi. Babacan, Bu servet transferi, tarihimizin en büyük transferlerinden biri. Hey gidi garip gureba dostu Erdoğan hey! Ne oldu sana?”dedi.

“Kimler girdi aklına? Hangi çıkar etrafları aklını çeldi de bu biçimde bir işe kalkıştın?” diyen Babacan, “Yoksulu daha fakir, zengini daha varlıklı yapıyorsun.” tabirlerini kullandı.

Babacan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu biçimde:

“Konut fiyatları inanılmaz sayılara ulaştı. İstanbul’da 120 metrekarelik konutun ortama fiyatı 1 milyon 600 bin lira olduğunu deklare etti Merkez Bankası. Şu sayısı görüyor musunuz?

bir daha Merkez Bankası’nın datalarına nazaran konut fiyatları Türkiye ortalamasında yüzde 196 arttı. Bu kaidelerde artık orta direğin konut edinmesi imkansızlaştı. Orta direk yıkıldı arkadaşlar. Beşerler artık konut değil kiralık oda ilanlarına bakar oldu. Bu da yaygınlaştı. Halkın elindeki avcundaki yok edildiği üzere artık vatandaşlarımızın hayalleri de ellerinden alındı. Bir kıyaslama yapalım. 2010 yılına dönelim. Dolar 1 lira 50 kuruş. En düşük memur maaşı 1300 lira. Bugünkü kurla hesap etsek en düşük memur maaşının 13 bin lira olması gerekiyor. Refah düzeyini gözünüzde canlandırın. En düşük memur maaşının 13 bin lira aldığı bir Türkiye’yi hayal edin. Düş üzere görünüyor fakat gerçek o günleri Türkiye yaşadı. O senelerda mezun olup işe başlayan gençler çabucak bir konut otomobil alabilecek imkandaydı. Bugün İstanbul’da ortalama konut fiyatı 32,5 yıllık taban fiyata denk geliyor. hiç bir şey yemese içmese aldığı maaşı yalnızca konut almak için biriktirse 32,5 yıl sürüyor. Konut fiyatlarıyla vatandaşlarımızın gelir düzeyindeki uçurum hiç bu kadar büyümemişti.

Enflasyon altında ezilen gençler, dar ve sabit gelirliler inim inim inlerken şuanda küçük bir azınlığa servet transferi yapılıyor. Millet çocuğuna okula sarfiyat harçlık veremiyor lakin ülke de küçük bir azınlığa servet transferi yapılıyor. Nitekim yazıklar olsun. Koskoca ülke Survivor setine döndü. Bu sıkıntı epey temel bir insan hakkıdır.

İktidardaki zihniyet şuanda ne yapıyor toplumsal yardım ve toplumsal dayanaklara muhtaç haline getiriyor. İlgili bakanlığa bakıyoruz 6 milyon haneye yardımda bulunulduğunu övünerek açıklıyor. 6 milyon ne demek biliyor musunuz? En az 20-25 milyon vatandaş demek. Milyonlarca insanı toplumsal yardımlarla yaşamaya mahkum bırakıyorlar. Bir ülkede bu kadar insan muhtaç yaşıyorsa utanç vesikasıdır. Değerli olan yardıma gereksinimi olanların sayısını azaltmaktır. Biz daima açıklıyoruz. Muhtaçlığı olan hanelere taban gelir takviyesi sağlayacağız. İnsanları barınma, giyinme üzere temel gereksinimlerden yoksun bırakmayacağımızı söylüyoruz. Asıl deva topyekun zenginleşmesidir. DEVA Partisi iş başına geçtiğinde her insanın eli ekmek tutacak.

OTOBÜS BİLET FİYATLARINDAKİ ARTIŞ

Sizlere bir kağıt kesimi göstermek istiyorum. Adeta servet kıymetine çıkmış durumda. Bu bir Ankara-İstanbul ortası otobüs bileti. 300-400 lira tek taraf, gidiş geliş 600 lira. Geldiğimiz nokta bu. İşte siz döviz kurunun denetimini elinizden kaçırırsanız. Merkez Bankası’nın art kapısından 130 milyar doları satıp, ülkeyi muhtaç haline getirirseniz. Bu ülkede otobüs fiyatlarının geleceği nokta bu. Artık bayram geliyor bayramda bilet bulmak yer bulmak kolay değil. Bayramda üniversiteliler ailelerinin yanlarına gitmek isteseler, verecekleri gidiş-dönüş bileti bir aylık bursu kadar bu öğrencilerin. Biliyorum ki bir fazlaca üniversite öğrencisi bu bayramı ailesiyle geçiremeyecek. Gençler bilet alamıyoruz diyor. Ak akçe kara gün içindir. Biz o döviz rezervlerini niçin biriktirdik? Ülkenin finansal sisteminin bir muhafaza kalkanı olsun diye biriktirdik. Siz çar çur edin diye değil. Yazık günah. Dikkat edin arkadaşlar o gün bugündür dikiş tutmuyor. O gün bugündür bu ülke daima fakirleşiyor. Partili Cumhurbaşkanı tek imza yetkisiyle bakılırsave başladığından bu yana yanına akraba bakanı alıp iktisatta akıl dışı bilim dışı işi yapmaya başladığından beri ülkede dikiş tutmuyor. Beceremeyecekler, yapamayacaklar. İktidardaki zihniyetin bayram armağanı bu. Bu yalnızca otobüs bileti değil Türkiye’deki yoksulluğun dokümanıdır.

AKARYAKIT FİYATLARI

Eylül ayından beri bunlar bu kuru patlatmasaydı akaryakıtın fiyatı taş çatlasa 10 lira olacaktı. Diyorlar ki dünyanın her yerinde petrol arttı. Evet arttı da 7-8 liradan 9-10 liraya çıktı. Bizde niçin 20-24 liraya çıktı. Artık arkadaşlar daha evvel de söylemiş oldum yine ediyorum. Bu ortadaki farkın ismi Erdoğan artırımıdır. Akaryakıt, mazot bu ülkede 9-10 lira değil de 20-22 lirayla o ortadaki fark Erdoğan’ın Merkez Bankası’na talimatla yaptırdığı yanlış işlerin bedelidir. İstanbul Ankara içindeki otobüs bilet fiyatının yarısı Erdoğan artırımıdır. Bu 300 lira değil 150 lira olacaktı. Bu fiyat artışlarının niçini akıl dışı bilim dışı iktisat deneyleridir. Bütün bu millet deneyzededir. Bu bu biçimde gitmez.

DÖVİZ ENDESKLİ MEVDUAT HESAPLARI

Bu devleti, hazineyi batırma projesidir. Banka müdürü hesabınızı dövize endeksleyelim hesabınızı diyor. Yerli ve ulusal iktisat siyaseti bu mu ya? Siz zorla reklam yaparak aslına bakarsan 3’te 1’e düşmüş hesapları teşvikle takviyeyle dövize, dolara, kura endeksleyelim demek yerlilik ulusallık midir. Pekala bir öbür soru var. Daha birinci 10 günde 10 milyar ödediler dimi. Hesapların vadesi dgayet ödeniyor. 90 günlük hesapların vadesi doldu onun için bunu ödediler. Daha fatura epeyce kabaracak. Şayet diyelim ki 15-16 lira oldu sayı 100 milyarı geçiyor. 17-18’e yanlışsız giderse felaket. Pekala soruyorum bu parayı nereden bulacaklar? Nereden buluyorlar? Para basacaklar. Evet, para basarak ödemek zorunda kalacaklar. Diyorlar Merkez Bankası kaynaklarından alacağız. Yahu Merkez Bankası’nda para mı bıraktınız. Tükettiniz, sıfırladınız. Merkez Bankası’nın kaynağı nerede? Para basma makinası. Pekala para basınca ne olacak? Enflasyon daha da artacak. Kur daha da artacak. Kura endeksli mevduat hesaplarına kur farkı ödemek zorunda kalacaklar. Pekala daha da artan kur farkını nasıl ödeyecekler? Daha fazlaca daha epey para basacaklar. Para pul olur. Tam bir borç sarmalıdır bu. 20 Aralık’ta deklare ettilar. Ben 21 Aralık’ta uyardım. Artırım üstüne artırım enflasyon üstüne enflasyon. Bu servet transferi, tarihimizin en büyük transferlerinden biri. Dar gelirliden alıp bir avuç varlıklı beşere transfer. Sahiden akıl alır üzere değil. Merkez Bankası’na para bastırdığınız da ne olacak tüm toplumun cebinden para çalmaktır. Enflasyon tüm toplumun cebinden para çalmaktır. Ve bakıyorum düşünüyorum. Hey gidi garip gureba dostu Erdoğan hey ne oldu sana? Kimler girdi aklına? Hangi çıkar etrafları aklını çeldi de bu biçimde bir işe kalkıştın? Fakiri daha fakir, zengini daha güçlü yapıyorsun.

BEŞTEPE İMALİ YERLİ VE ULUSAL KRİZ

Bu iktidardaki otorite ittifak göz boyayarak meseleleri çözeceklerini sanıyorlar. Bu maaş artırımları daha ocak ayı bitmeden eriyecek dedim. Beştepe imali yerli ve ulusal kriz katmerlenerek devam etti. TÜİK’in makyajlı enflasyonu 3 ayda yüzde 22. Pekala bu vakitte memura verilen artırım ne kadardı yüzde 7. E hani emekliyi, memuru, dar gelirliyi enflasyona ezdirmeyeceklerdi? Maaş artırımı kuş oldu uçtu gitti. Bugün buradan hükümete acil davette bulunuyoruz. 1 Temmuz’dan itibaren maaşların güncellenmesi koşul oldu. bir daha bayram yaklaşıyor kaç yıl evvel ilan ettiğiniz bayram ikramiyesinin üzerine koya koya 100 lira fark koydunuz ya. Enflasyondan haberiniz yok mu, duymuyor musunuz. Emeklilerimizin ortasında bulunduğu durumu görmüyor musunuz. Hem bayram ikramiyesinin manalı bir biçimde artırılması kaidedir. birebir vakitte tüm Türkiye’deki sabit gelirli vatandaşlarımızın minimum fiyat dahil maaşlarının gözden geçirilmesi mecburidir. Zira hiç bir hesap kitap tutmuyor. Gerçek enflasyonun yüzde 140’larda olduğunu unutmayın. 1 Temmuz’da gerekeni yapın. hayatın hayli değerli olduğunu unutmayın.

Tarıma çiftçiye bir yılın tamamında 12 ayda ayırdıkları bütçe 29 milyar, yalnızca yılın 3 ayında faize ödedikleri sayı 85 milyar. Hey gidi faiz düşmanı Erdoğan hey. İnanılır üzere değil. Hani sen faizle çaba edecektin. Yüksek faizi savunmak vatana ihanettir diyordun. Faizler yüzde 6-7 iken yüksek faiz vatana ihanettir diyordun. Şuanda sana direkt bağlı hazinenin ödediği faiz yüzde 25. O yüzde 25 faizin ismini nasıl koyacağız. Yüzde 6 faiz vatana ihanetse, şu anda sayın Erdoğan’ın ödediği yüzde 25’in ödediği faizin ismini nasıl koyacağız. Benim adım ekonomist ne oldu. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı her şeyi bilmek zorunda değildir. Bilenlerle, dürüst takımlarla çalışacaksın. İnatlaşmayacaksın. Zira senin inadının bedelini millet ödüyor.

Bu milletin parasını faize gömen zihniyeti birinci seçimlerde müsait bir yerde indireceğiz.

Göçmen sorunu bütün dünyada fazlaca değerli bir mevzu. Bilhassa ekonomik kriz vurduğunda göçmen sıkıntısı hayli daha ön plana çıkan bir sorun olur. O ülkede yaşayan vatandaşlar kendi gereksinimlerini karşılayamazken öbür ülkelerden gelip te o ülkede yaşayanların kendi ülkelerine haklı olarak yük olduklarını düşünürler.