“Atılımlara, büyük atılımlara, gerçek inovasyona ihtiyacımız var”

Captain123

New member
Federal Meclis: Stark-Watzinger hükümet programını sunuyor

Federal Meclis: Stark-Watzinger hükümet programını sunuyor

Bakan Bettina Stark-Watzinger, mevcut yasama dönemi için Haberler programını sunuyor.

© Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı

:
Video

:
00:57

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger’in 13 Ocak 2022’de Almanya Federal Meclisi’nde yaptığı konuşma.

Söylenen söz geçerlidir.

Sayın Başkan Hanım! Sevgili iş arkadaşlarım! Bazen ülkemizin sahip olduğu büyük potansiyeli gösteren, hayattaki küçük anlardır. Bir eğitim programının son etkinliğinde, genç bir kadın elit ile ne demek istediğini açıkladı: Bu bir yat değil, lüks değil. Diyor ki: Elit her gün ayağa kalkıyor, çaba gösteriyor, kendi sınırlarını aşıyor ve bu ülkede daha iyi bir şeyler yapıyor.

Ülkemizi ileriye taşıyan bu insanlardır – kendi kaderini tayin eden. Ancak bu kendi kaderini tayin hakkı doğuştan sahip olduğumuz bir şey değil. Bu özerklik ancak eğitim yoluyla elde edilebilir. Bu nedenle, zengin ülkemizde her beş gençten birinin hala yeterince iyi okuyamadığı, sözde mütevazı bir geçmişe sahip olmaktan orta sınıfa yükselmenin genellikle birkaç nesil aldığı gerçeğini göz ardı edemeyiz. Bayanlar ve baylar, gençler nereden geldiklerini seçemezler ama nereye gideceklerine kendileri karar verebilmelidir ve bu bizim işimiz.

Ancak eğitim, bireysel kariyer yollarından çok daha fazlasını hedefliyor. Her bireyin bilgisi, gelecekteki bilgi için hepimizin bilgisinin temelidir. Eğitim ve araştırma, refahın itici güçleridir. Bir bütün olarak toplum için çok büyük öneme sahiptirler.

Almanya bir yenilik ülkesidir ve Almanya bir yenilik ülkesi olmalı ve kalmalıdır, bayanlar ve baylar. En iyi ve en modern eğitimle, biz hükümet olarak yaşam fırsatları yaratmak istiyoruz ve en iyi araştırmalarla, geçmişin cevaplarında değil, geleceğin yeni teknolojilerinde zorluklara çözüm aramak istiyoruz. Programda bu var. Bunu yapacağız.

Ne planladık?

Öncelikle pandemi bize eğitimin ne kadar önemli olduğunu acı bir şekilde gösterdi. Şu anda eğitim hakkının gerçekleşmesi için yüz yüze öğretimi mümkün kılmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Okullar kritik altyapının bir parçasıdır ve test kapasiteleri azalırsa ülkemizde okul çocukları geride bırakılmamalıdır. Bu nedenle okula en azından bir kültür kurumu statüsü verilmeli ve kritik altyapının bir parçası olmalıdır. Digital Pact 2.0 ile bir sonraki dijitalleşme seviyesini yaratmak istiyoruz. Dijital devrim yaşanıyor. Çocuklarımıza ve gençlerimize ihtiyaç duydukları geleceğe pasaport verelim!

İkincisi: Korona’nın sonuçları – sadece sonuçları değil – öğrencilerin hedeflenen desteğe ihtiyacı olduğunu gösteriyor; dolayısıyla “Fırsatları Başlatma” programımız. Bununla sosyal olarak dezavantajlı durumdaki 4.000 okula bir yatırım programı ve bir fırsat bütçesi ile özel destek vereceğiz bayanlar baylar.

Bakan Stark-Watzinger, “Koalisyon programının iddialı olduğunu biliyoruz. Sadece bir şeyleri onarmak istemiyoruz, dalgalarla yüzleşmek istiyoruz” diyor.
© Haberler/Hans-Joachim Rickel

Üçüncüsü: BAföG yeni bir destek alıyor. Onu daha esnek, çekici ve modern ve her şeyden önce ebeveynlerden daha bağımsız hale getirmek istiyoruz. İmkan eksikliği nedeniyle eğitim başarısız olmamalıdır.

Dördüncüsü: mesleki eğitim için bir mükemmellik girişimi. Önemi, ona gösterdiğimiz saygıya ve ardından toplumumuza yansıtılmalıdır.

Koalisyon programının iddialı olduğunu biliyoruz. Sadece tamir etmek istemiyoruz, aynı zamanda dalgaların önüne geçmek istiyoruz. Herkesin bunu yapması gerekiyor: belediyeler, eyaletler ve federal hükümet. İş birliğini yasaklayarak değil, ancak bir zorunlulukla birlikte her şeyi tersine çevirebiliriz. Bağ hazır.

Pandemi, mükemmel araştırmaların neler yapabileceğini gösterdi. Halihazırda mRNA aşıları ile koronavirüse karşı aşılanabiliyoruz ve umarım gelecekte kansere karşı da aşılanabiliriz.

Atılımlara, büyük sıçramalara, gerçek inovasyona ihtiyacımız var. Ücretsiz mükemmel araştırmayı mümkün kılmak ve aynı zamanda misyonlar geliştirmek istiyoruz. “Misyonlar” şu anlama gelir: işbirliğine güvenmek, sosyal ve teknolojik yenilikleri birleştirmek ve disiplinler arasında köprüler kurmak.

İklimi korumaya yönelik bir örnek: Hidrojen ile çelik fabrikalarından çıkan egzoz gazlarından yakıt, plastik ve gübreler için ön maddeler üretilir. Sadece bir çelik fabrikasını hidrojene dönüştürmeyi başarırsak, tüm şehrin ürettiği kadar CO2 tasarrufu sağlayabiliriz. Hedefimiz bu olmalı: küçük feragat adımları yerine, büyük ilerleme adımları.

Son iki nokta:

Başarımız için çok önemli olan, araştırmadan elde edilen bilginin pratiğe dönüşmesidir. Bu nedenle Girişim Bölgeleri oluşturmak istiyoruz. Bu nedenle, bilim, ticaret ve sivil toplum için bir tür ortak ajans olan Alman Transfer ve Yenilik Ajansı’nı kuruyoruz. Yeteneklerimizin potansiyelini olduğu kadar verilerimizi de kullanmak zorundayız. Bu nedenle mümkün olduğu kadar çok araştırmacıya araştırma verilerine kapsamlı erişim sağlamak istiyoruz.

Geçenlerde bir gazete şöyle yazdı: Yeni veriler eski görüşleri değiştirebilir. Bu fırsatın elimizden kaçmasına izin vermeyelim. Yeni teknolojileri teşvik etmek ve ücretsiz gelişim için en iyi eğitimi sağlamak, mucitler ülkesi olarak bizim görevimizdir. Gerçek ilerleme istiyoruz. Bu koalisyonun amacı da bu. sabırsızlıkla bekliyorum Teşekkürler, bayanlar baylar.