AMD, Isınan RX 7900 XTX Ekran Kartlarını Değiştirme Kelamı Verdi

Samuag

New member
AMD, kısa müddet evvel Radeon RX 7900 XTX ekran kartlarında yaşanan sıcaklık problemlerini doğrulamıştı. Şirket epeyce az sayıda kartın problemlerden etkilendiğini söylüyor. AMD tarafınca üretilen küçük bir RX 7900 XTX partisi, etkilenen kartların çok ısınmasına niye olan kusurlu bir soğutma sistemiyle geliyor.

AMD Radeon Kıdemli Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü Scott Herkelman, yaptığı röportajda problemli Radeon ekran kartlarının değiştirileceğine yemin etti. Bu esnada, sorunun sırf AMD üretimi (Made by AMD) referans tasarım kartlarda ortaya çıktığını yine hatırlatalım. Üretim ortakları tarafınca tasarlanan özel soğutmalı RX 7900 XTX modellerinde hiç bir sorun yok.

Ancak, AMD üretimi referans kartlar üretim ortakları tarafınca da piyasaya sürüldü. Yani Gigabyte kutusunda referans tasarım RX 7900 XTX ekran kartı bakılırsabilirsiniz. AMD, şayet ısınma meseleleriyle karşı karşıya kalırsanız garanti kapsamında değişimin olacağını söylüyor.

AMD.com’dan satın aldıysanız teknik takviye sınırımızı arayın yahut üretim ortaklarımızdan birinden ekran kartı satın aldıysanız onların servisini arayın. Sorunu çözdük. Küçük bir buhar odasında sorun var. Bu sorun kartların epey küçük bir dilimini etkiliyor.

Son günlerde ortaya çıkan raporlarda referans Radeon RX 7900 XTX ekran kartlarının 110 santigrat derece irtibat (hotspot) sıcaklığına ulaştığı söyleniyordu. AMD yanılgı kaynağını bulmuş görünüyor ve sorun yaşayanlara tahlil sağlanacak.