Ali Babacan’dan yaşanan ekonomik kriz ile ilgili açıklama: Âlâ şeyler yapılan devirde ben vardım

Muqe

Global Mod
Global Mod
DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Ramazan bayramı ziyaretlerine devam ediyor. Sakarya’da gençlerle bir ortaya gelen Babacan, geçmişte gençlerin, emeklilerin ve memurların hayat standardının yükselmesine iktisadın başında olduğu periyodu örnek gösterdi.

Babacan şunları söylemiş oldu:

İYİ ŞEYLER YAPILAN PERİYOTTA İKTİSADIN BAŞINDA BEN VARDIM

“2002-2015 yılları içinde âlâ şeyler yaptık. O periyot iktisadın başında ben vardım. O devir gençler biriktirdikleri harçlıklarla kısa periyodik Avrupa cinslerine gidebiliyorlardı. Emekliler maaşlarını biraz biriktirip yurt dışına tatile gidip gelebiliyorlardı. Bir memurun 12 aylık maaşıyla bir otomobil alınabiliyordu. Şu anda birden fazla vatandaşımız için bir mesken almak bir otomobil almak hayal oldu. Gençler ‘ömür uzunluğu çalışsam ne meskenim olabilir ne de otomobilim olabilir’ diyor.”

ZAMMIN SEBEBİ DÖVİZ REZERVLERİNİN TÜKETİLMESİDİR

“Döviz kuru artınca ülkede A’dan Z’ye her şeye büyük bir artırım geldiğini görüyoruz. Dolar ve avronun artmasının niçini, Cumhurbaşkanı’nın damadının bakan olduğu devirde ülkenin bütün döviz rezervlerini tüketmeleridir. Döviz rezervlerini eksiye düşürdüler. 130 milyar dolarlık döviz rezervlerini cayır cayır sattılar. İktisatta arz talep istikrarı diye bir şey vardır. Bir şey azaldığı vakit fiyatı yükselir. Döviz rezervi azalınca bedeli yükseldi gitti. Döviz yükselince her şeye vahim bir biçimde artırım geldi.”

DÜNYADAKİ KADAR ARTSAYDI BUGÜN 9-10 LİRAYDI

“Bugün mazot 22 lira. Mazot fiyatının dünyanın her yerinde arttığını söylüyorlar. Türkiye’de dünyadaki her yer kadar artsaydı, mazot bugün 9-10 liraydı. Şayet 22 liraysa niçini kur farkıdır. Döviz kurları Türkiye’de patlayınca 7-8 liradan 22 liraya çıktı. Dünyada mazot 7-8 liradan 9 liraya çıktı. Bunun da niçini büsbütün iktisadın makus yönetilmesidir. Döviz rezervlerinin tüketilmesidir. İşin başında bilen bir takım yok. İktisat teknik bir alan. O işin tekniğini bilmeyenler yönetmeye kalktıkları vakit ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar.”

HEPSİ DÜZELİR KÂFİ Kİ DÜZGÜN BİR TAKIM İŞ BAŞINA GELSİN

“Bunların hepsi düzelir. Kâfi ki düzgün bir takım iş başına gelsin. Türkiye’yi dürüst beşerler yönetsin. İşler bilerek yapılsın. Hukuk, adalet, insan hakları öncelensin. Bunları düzeltmek de epeyce çok kolay. Vaktinde yaptık. Ülke epeyce sıkıntı durumdayken süratli bir biçimde ülkenin sıkıntılarını çözdük. Ancak evvel şu takımın bir değişmesi gerekiyor. Artık bunlar fazlaca uzadı. Bunu bir değiştirmek gerekecek.”