Akşener’den Babacan açıklaması: Rastgele bir farklılık yok

Muqe

Global Mod
Global Mod
UYGUN Parti Genel Lideri Merak Akşener, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan’ın kendi parti ismi ve logosuyla seçime girmesiyle ilgili, “Devlet yardımını alabilmek ortasında logonuzla seçime girmek durumundasınız, yüzde 3 civarında oy aldığınızda size devlet yardım yapıyor. Bu çerçeve içerisinde kendisiyle görüşmedim. Nedir ne değildir bu manada bilmiyorum ancak bu seçim maddesine dair yapılmış bir açıklama diye düşünüyorum. daha sonra yaptığı açıklamalarda da Millet İttifak’ının dışına çıkan bir durumu yok. Parlamenter sistem artı cumhurbaşkanı adaylığı konusunda rastgele bir farklılık yok” dedi.

DÜZGÜN Parti Genel Lideri Merak Akşener, kent merkezindeki bir otelde Antalya Endüstrici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) 26. Akdeniz Toplantısı’na katıldı. Burada konuşan Akşener, mevcut idare sistemini eleştirerek, “Bu sistemin değiştirilmesi gerekir. Şayet şeffaflığın gelmesini, hesap verilebilirliğin bir daha olmasını istiyorsak, liyakatin olmasını, yandaşlığın bitmesini istiyorsak, işbirliği ortasında rekabetin olduğu, denetlemen ve eşit koşullarda yolda kuralları değiştirmeyen bir sistem olmasını istiyorsak değiştirmemiz gereken tek şey bu sistemdir. İster 2022’nin Kasım’ında, ister 2023 Haziran’da olsun bir yıl daha sonra fazlaca kıymetli bir karar vereceksiniz. Ben bu değişikliğin olacağına inanıyorum” diye konuştu.

“PARTİMİZ AÇISINDAN OLUMLU”

Birinci esnaf seyahatine Antalya’dan başladığını hatırlatan Akşener, “İlk seyahatimi Antalya’da yapmıştım. Bugün bir daha Antalya’dan başladım ve öbür seyahatimle arsında bu kentte dayanılmaz bir değişiklik var. Bu değişim partimiz açısından olumlu Antalya acısından feci. Tarım gerilemiş, hayvancılıkla meşgul olanlarda geriye gidiş var. Turizmde de yaptım oldu, düzeneği ortasında Antalya’nın misli misli misli büyümesi gerekirken zorlanan bir kent gördüm. İnsanların zorlandığı bir Antalya gördüm. Antalya’da bu kadar fakirin olduğunu birinci defa görüyorum. Esnafların dükkanında olmamın sebebi Türkiye’yi tanımamadır. Demokrasiyle yönetilen bir Türkiye’de buluşmak üzere” sözlerini kullandı.

BABACAN AÇIKLAMASI

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan’ın niye kendi logo ve ismiyle seçime girme sonucu aldığının sorulması üzerine Akşener, “İki kanun var birincisi 2017’de referandumla birlikte ortaya çıkan bir seçim sistemi yani kabul edilen partili cumhurbaşkanlığı sisteminden bir kanun var. Orada ittifaklar var. İttifakın ortasında partiler var, ister kendi logosuyla giriyor, ister bir diğer partinin listesinden giriyor. Onu somutlaştırayım. Saadet Partisi’nin hem logosuyla girdi birebir vakitte CHP listesinde. DP bizim listemizden girdi, logosuyla girmedi. Biz görünürde orada 3 parti logosuyla o bizim Millet İttifak’ının sistemi ortasında 24 Haziran’da seçime gittik MHP ve Cumhur İttifakı ise AK Parti farklı başka girdi. BBP de AK Parti’nin listesinden girdi. Burada şu biçimde bir durum vardı, seçim daha sonrasında örnek vereyim nasıl olduğunu. Artık oyla birbirine eklendi mesela bizim partimiz ve SP konut CHP’nin oylarının eklenmesiyle 4 ekstra milletvekili kazandık. Buna karşılık SP ve bizim oylarımızın yetmeyip CHP’nin biraz daha farklı oy aldığı yerlerde birleştirilen bu oy ölçüleri 21 milletvekilini CHP’ye ekstra kattı. Yani 21 artı 4, 25 vekil meclise fazladan getirdi. Bu değiştirilmedilk evvelki seçim kanunuyla ilgili pratik. Bu ortada yeni bir yasa geçti, kimsenin kimseye oyunun yararı yok. Ya tek listeden gireceksiniz, partiler birbirinin listesinden girecek, yada farklı ayrı girecek. Başka ayrı girdiği vakit Millet o İttifakı’nın ortasında de olsa yahut Cumhur İttifak’ının ortasında de olsa oylarınız kendi sayılacak. ötürüsıyla kasımda seçime gidilirse eski seçim kanunuyla gidilecek, onun için bu pilav epey su kaldırır. Buna karşılık haziranda seçime gidilirse yeni geçen seçim kanunu geçer. Sayın Babacan’ının daha sonraki açıklamalarına baktığımız vakit partisinin kendi logosuyla seçime girmesi demek, bir de bu ortada yüzde 3’e indi. Yüzde 3 oranında oy aldığınız vakit devlet yardımı gelecek. Devlet yardımını alabilmek ortasında logonuzla seçime girmek durumundasınız, yüzde 3 civarında oy aldığınızda size devlet yardım yapıyor. Bu çerçeve içerisinde kendisiyle görüşmedim. Nedir ne değildir bu manada bilmiyorum fakat bu seçim maddesine dair yapılmış bir açıklama diye düşünüyorum. daha sonra yaptığı açıklamalarda da Millet İttifak’ının dışına çıkan bir durumu yok. Parlamenter sistem artı cumhurbaşkanı adaylığı konusunda rastgele bir farklılık yok. Bildiğim budur, bunu anlattım” açıklamalarında bulundu.

Toplantıya, Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Lideri Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Lideri Ali Çandır, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Lideri Adlıhan Dere ve fazlaca sayıda işadamı katıldı.