Adalet Partisi önderi Öz: Çiller partinin başına geçmek istedi

Muqe

Global Mod
Global Mod
Son vakit içinderda siyasete dönmek istediği konuşulan eski Başbakan Tansu Çiller’in teklifi ve Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ ile üçüncü ittifak tezleri ile ilgili konularda Adalet Partisi ismi öne çıktı. Partinin bu hususlara nasıl yaklaştığı merak konusuyken Adalet Partisi Genel Lideri Vecdet Öz, Çiller ile dostça bir bağı olduğunu lakin kendisinin AK Parti ile yakınlığını tasvip etmediğini söylemiş oldu. Öz, Çiller’in kendisine teklifte bulunduğunu da bildirdi.

‘BU İŞ TİCARET DEĞİL DEDİM’

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Öz, şunları söylemiş oldu:

“Tansu Hanım bir gün beni arayarak kahve içmeye davet etti. Ben de dostça bir biçimde bu daveti kabul ettim. Ülke gündeminden konuşacağımızı düşünerek gittiğim bu toplantıda Çiller bana siyasete dönmek istediğini deklare etti, ‘Ben ablan olarak partinin başına geçeyim sen de ikinci adam ol’ dedi. Bu işin ticaret işi olmadığını derin görüş ayrılıklarımızın olduğunu belirterek reddettim, mesela o başkanlık sistemini tasvip ediyor, biz parlamenter sistemi.”

ÜMİT ÖZDAĞ’A YEŞİL IŞIK

“Ümit Özdağ’ın milliyetçiliği Atatürk milliyetçiliğine yaklaşmıştır ve bu bize yakın gelmektedir” diyerek ittifaka açık kapı bırakan Öz, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı ile ilgili de şu sözleri kullandı:

“Kemal Kılıçdaroğlu ittifakı altı parti ile sınırlandırmamalıydı. Lisanından Atatürk ve Cumhuriyeti düşürmeyen tüm partileri küçük büyük bakmaksızın toplamalıydı.”