ABD Başkanı Joe Biden Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ile görüştü

kunteper

Global Mod
Global Mod
ABD Başkanı Joe Biden Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ile görüştü

SON DAKİKA HABERİ: ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da bir araya geldiği Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal'a ABD'nin Ukrayna'ya desteğini sürdüreceğini bildirdi ve ülkesinin Ukrayna'ya yönelik yeni yardım paketi konusunda bilgi verdi. Biden, Ukrayna'ya 800 milyon doları askeri yardım olmak üzere 1,3 milyar dolarlık yardım paketini onayladığını açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya yapılacak askeri yardım paketini duyurdu.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden ve Şmıgal bugün Beyaz Saray'da bir araya geldi.

İki liderin Rusya-Ukrayna savaşı konusundaki son gelişmeleri ele aldığına işaret edilen açıklamada, "Biden, ABD'nin Ukrayna'ya desteğini sürdürme ve Rusya'ya bedel ödetme konusundaki taahhüdünü yineledi" dedi.

Şmıgal'ın günün ilerleyen saatlerinde ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Savunma Bakanı Lloyd Austin ile de görüşmesi bekleniyor.

Biden, Ukrayna'ya 800 milyon dolarlık askeri yardım paketini onayladığını söylerken, toplam yardımın 1,3 milyar dolar olduğunu belirtti.

“Sağladığımız silah ve mühimmat Donbas'ın savunulması için kullanılacak” diyen Başkan, “Ukraynalı sığınmacıların doğrudan ABD’ye sığınmaları için mekanizma oluşturulacak” dedi.

'KONGRE'DEN EK BÜTÇE İSTEYECEĞİM'

Ukrayna ile istihbarat paylaşımını sürdüreceklerini belirten Biden, “Önümüzdeki hafta Ukrayna için Kongre'den ek bütçe isteyeceğim” diye konuştu.

ABD Başkanı, “Ukraynalı sığınmacıların doğrudan ABD’ye sığınmaları için mekanizma oluşturulacak” ifadelerini kullandı.

Başkan Biden, Rus bayraklı gemilerin ABD limanlarına giremeyeceğini söyledi.

"Mariupol'den masumların çıkmasına izin verilmeli" diyen Joe Biden, "Mariupol'ün tam olarak düştüğüne dair kanıt yok" şeklinde konuştu.

PENTAGON'DAN AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD Başkanı Joe Biden'ın yeni açıkladığı 800 milyon dolarlık Ukrayna silah yardımı paketinde obüs topları, 121'den fazla insansız hava aracı, top mermileri, taktik araçlar ve yedek parçalar yer aldığını açıkladı.

Kirby, Biden'ın açıkladığı 800 milyon dolarlık yardımın ABD ordusunun stoklarından alınan sekizinci paket olduğunu açıkladı.

Bu yardımın özellikle de Ukrayna'nın Donbas bölgesinde Rusya'nın başlattığı yeni taarruza karşı kritik öneme sahip olduğunu aktaran Kirby, "Pakette 72 adet 155 mm obüs top sistemi, 144 bin top mermisi, 155 mm obüsleri çekmek için 72 taktik araç, 121'den fazla Phoenix Ghost taktik insansız hava sistemi, diğer saha ekipmanı ve yedek parçalar bulunuyor" dedi.

Kirby, bu askeri yardımın, 13 Nisan'da duyurulan 18 adet 155 mm obüs topları ile birlikte, beş taburu donatmaya yetecek kadar top sistemi sağlamış olacağını belirtti.

Biden'ın göreve başlamasından bu yana Ukrayna'ya 4 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı taahhüdünde bulunduğunu ifade eden Kirby, bu miktarın 3,4 milyar dolarının Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal girişiminden beri yapıldığını belirtti.